Riskiarviointien luominen asiakkaille on nopeaa, kun pääkäyttäjät ja esimiehet voivat liittää riskityyppeihin valmiita tekstikuvauksia. Tällöin lomakkeet voi vain räätälöidä tarvittaessa kutakin asiakasta koskeviksi.
Kuvausten lisääminen olemassaolevaan riskiin
Huom: aiemmin luodut riskiarviot ja niiden tekstit pysyvät asiakkaiden profiileissa ennallaan. Uusia, esitäytettyjä tekstejä aletaan näyttää vasta, kun alat lisätä asiakkaalle kokonaan uutta riskiä.
Mene kohtaan Asetukset > Asiakkaat > Asiakkaiden riskit.
Valitse listalta jokin aiemmin luoduista riskeistä, niin pääset muokkaamaan lomaketta.
Kirjoita tai sanele riskiä koskeva pohjateksti ja mahdolliset lisäkommentit. Pidä kuvaukset geneerisinä, jotta yleisasetuksissa oleviin teksteihin ei tule mukaan asiakaskohtaisia asioita.
Lopuksi klikkaa Tallenna.
Lomakelistauksella näkyy kuka käyttäjä riskiä on viimeksi käsitellyt ja milloin.
Uuden riskilomakkeen luominen
Mene kohtaan Asetukset > Asiakkaat > Asiakkaiden riskit.
Klikkaa Lisää lomake.
Anna lomakkeelle riskiä kuvaava nimi.
Valitse listalta valmiista rakennepohjista tarkoitukseesi sopiva.
Jos et ole luonut yrityksellesi omia rakenteita tätä ennen, järjestelmän oletusvaihtoehto Riski muille on aina valittavissa. Kertaa omien rakennepohjien luominen tästä >
Kirjoita tai sanele riskiä koskeva pohjateksti ja mahdolliset lisäkommentit. Pidä kuvaukset geneerisinä, jotta asetuksissa oleviin teksteihin ei tule mukaan asiakaskohtaisia asioita.
Lopuksi klikkaa Lisää.
Lomakelistauksella näkyy kuka käyttäjä riskiä on viimeksi käsitellyt ja milloin.
Esitäytettyjen tekstien hyödyntäminen asiakkaan profiilissa
Avaa haluamasi asiakkaan profiili > Riskien arviointi -välilehti.
Jos asiakkaalla ei ole ennestään aiempia riskiarvioita, klikkaa Luo riskiarvioluonnos.
Valitse Toiminnot-valikosta Lisää riskiarvio.
Valitse Riskiarvio-listaukselta haluamasi riskityyppi. Jos tähän tyyppiin on liitetty esitäytettyä tietoa, voit muokata ja täydentää esitäytettyä tekstiä tarvittaessa.
Valitse lomakkeelle riskin vaikeusluokitus, täydennä tarvittaessa muita vapaamuotoisia kommentteja, sekä lisää riskin arvioinnin päivämäärä ja arviointipäivä tulevaisuuteen:
Klikkaa Lisää.
Luotu lomake syntyy ensin luonnokseksi, joka ei näy hoitajien mobiilisovelluksessa. Lisää lomakkeelle tarvittaessa lisää riskejä Toiminnot-valikosta, tai julkaise valmis lomake klikkaamalla Julkaise-painiketta.






